1) Son iki sezondur Adana Demirspor A takımının yaşadığı zorluklar, çektiği sıkıntılar ortada, bu yaşananlar altyapıya nasıl yansıyor?

– A takımın süper lige çıkması veya çıkmaması bizi çok fazla etkilemiyor. Deplasmanlarda, konaklamada herhangi bir sıkıntı yaşamasakta sezon açıldığı zaman tesislerin beton gibi zemininde futbol oynamak zorunda kalıyoruz. En büyük sıkıntılardan birisi bu aslında, sakatlanma riski çok fazla, kendimizi tam anlamıyla sahaya yansıtamıyoruz.

2) Adana Demirspor taraftarları genel olarak sadece A takım maçlarına gidiyor ama sürekli de altyapıya bir sevgileri var sizce bu uzaktan bir sevgi mi, altyapı maçlarında taraftarın olması size nasıl yansır bunlar ne düşünüyorsunuz?

– Alt yapı takımlarını desteklemeye hiçbir taraftar grubu gelmiyor. U21 hariç onlara da arada gidiyorlar zaten desteklemeye. Taraftarlar geliyor olsa onların ateşi bizi de saracak, ayrıca moral motivasyon olarak yükseltecektir. Adana Demirspor taraftarları altyapıdan başarılı oyuncu istiyorlar fakat bu başarının sağlanması için hiçbir şey yapan yok. Adana Demirspor taraftarlarını altyapı maçlarını tellerin ardında izlemeye davet ediyoruz.

3) Altyapıda ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz? Antrenman, maç koşulları gelişim ve iyi futbol için yeterli mi?

– Altyapı takımları Adana Demirspor tesislerinde antrenman yapamıyor. Zeminin betondan farkı yok, ortadaki sahada sadece U 21 maç oynuyor diye bizim antrenman sularda oluyor ve tüm takımlar orada yapıyor. Aynı anda iki takım daha giriyor, saha zaten ufak en fazla bir saat idman yapıyoruz. Her gün gidiyoruz idmana, ısınıyoruz, maç yapıyoruz ve bitiriyor idmanı. Hiç memnun değiliz fakat bunu söyleyemiyoruz. Altyapı kışlıklarımız kışın ortasında dağıtıldı. Onu da kulüp değil hocalarımız ceplerinden verdiler. Adana Demirspor tesisleri tamamen sakatlanma sahasıdır, gidip bakabilirsiniz ve bir tane sağlıkçı var o da herkese yetişemiyor. Kulüpte yağmurluk bile beş altı tane var. Ameliyat masrafları karşılanamadığı için beklemek zorunda kalındığı oluyor, gerisini siz düşünün.

4) Bu sezon U14 ve U19 arası tüm altyapı takımları gelişim liglerinde mücadele etmedi nedeni nedir ve bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Bizim lisanslarımız son dakika çıkartıldı. Kulüp gelişim ligine zamanında parayı ödemediği için katılamadık. Gelişim liglerinde oynadığımızda transfer ve milli futbolcu olma şansımız daha yüksek ama gidemedik. Yerel maçları izleyen yok, altyapı sorumlusu kim onu bile bilmiyoruz.

5) Altyapıda formayı gerçekten hak edenler mi giyiyor ?

– Formayı hak edenlerin giydiğini düşünüyorum.

6) Altyapıda oynayan futbolculara herhangi bir maaş ödemesi yapılıyor mu, bunun ortalaması nedir, yeterli midir ve gecikmeler, ödenmemesi durumu yaşanıyor mu?

– U 19 ve altına maaş verilmiyor, herkes kendi ayakkabısını, tekmeliğini kendi cebinden alıyor. Karataş’tan gelen arkadaşlarımız var her gün git gel 10 tl bir de Adana’da para harcıyorlar onlara yardim eden yok.

7) Adana Demirspor’un altyapısından yetişen futbolcular genel anlamda A takımda forma şansını pek fazla bulamıyor. Başka takımlara savruluyorlar ve sonra isimlerini bir daha duymuyoruz. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz, altyapı futbolcularına gereken değer veriliyor mu?

– A takıma çıkan futbolculara şans verilmiyor. Kimse bizlere güvenmiyor, A takımın hiçbir hocası Ünal hoca hariç bizleri izlemedi. Diğer oyunculara trilyonlar vereceklerine alt yapıya bakıp futbolculara şans verilmelidir. Bunun en güzel örneği Altınordu takımıdır. Alt yapının en iyisi onlardır, her yıl Avrupa’da oynuyorlar. Alt yapıya destek veriliyor, Avrupa’da antrenman sistemleri vardır, sahaları vardır, futbolcuların yaş grubunu ayırt etmeden kampa sokan tek kulüptür. Ayakkabı, tekmelik veriyorlar. Bizim çocuklar A takıma çıkıyorlar sonra Adana Büyükşehir, Kozan, Osmaniye gibi takımlarda oynuyorlar. Aldıkları iki milyar üç milyar maaşla oynuyorlar sonra dediğiniz gibi kayboluyorlar.

8 ) Herhangi bir sakatlık ve hastalık durumunda kulüp tarafından ilgileniliyor mu?

– Herhangi bir durumda önce kulüp masörünü görmemiz gerekiyor. Onlar bizi hastaneye göndermediği takdirde tüm masrafları kendi cebimizden karşılamak zorunda kalıyoruz. Mesela şişlik ve morarmalar meydana geldiği zaman hastaneye göndermek yerine ‘buz koy 1 hafta’ deniliyor. Sürecin sonunda düzelme olmazsa eğer o zaman gidebiliyoruz. Sağlık durumumuzun yeterli derecede önemsendiğini düşünmüyorum.

9) Adana Demirspor senin hayatında neyi ifade ediyor? Sadece altyapısında oynadığın bir takım mı yoksa çok daha fazlası mı? Neler söylemek istersin bu konuda?

Demirsporluluk babadan oğula geçti bana. 8 9 yaşlarında kaçıp 2. lig de oynarken maçlarına deplasmanlara giderdim. Gidilen her deplasmana giderim, evinde oynadığı her maça giderim, Demirspor her şeydir benim için. ARMA’yı yaşatmak için her şeye katlanırım. Demirspor için her şeyimi veririm canımı bile, karşılıksız seviyorum çünkü. Maçlara da çıkarken ARMA için çıkar savaşırım! Formamdaki numara için veya kendim için değil Arma’yı hep yükseğe çıkartmak için oynarım. Anlayacağınız karşılıksız sevdiğim için bir şey beklemem ARMA YAŞASIN YETER!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here