Bildiğiniz gibi 30 Mayıs günü gerçekleştirilen kongre de tüzük değişikliği yapıldı. Bunların ne olduğunu umuyoruz taraftarlar incelemiştir çünkü üyelikten çıkarılma kısmında gerçekten keyfi uygulamalara tabi kalabilecek açıklıklar göze çarpıyor.

Kongre de değiştirilen tüzük maddelerini incelerken fark ettiğimiz bazı detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Üyelikten çıkartma şartlarını okuduğumuz zaman ucu çok açık olarak
( f ) bendinde ‘kanuni bir hüküm olmadığı halde karalayan’ olarak belirtilen bir cümle vardır. Devamında ‘asılsız itham’ eklemesi bunu destekler nitelikte bir diğer ucu açıklıktır.

Bunları incelediğimiz de ‘karalama’nın neleri kapsayacağı konusunda herhangi bir açıklama olmamıştır. Aynı şekilde ‘asılsız itham’ın da açıklaması yoktur. Bu maddeler daha net olanlarla mutlaka değiştirilmeli ve yaşanabilecek keyfi üye silmenin önüne geçilmelidir. Amaç sadece Adana Demirspor’u temsil eden kişi ve organlara ‘hakaret ve küfür’ün önüne geçmekse maddeler bu doğrultuda düzenlenmelidir.

Örnek olarak sosyal medyada Mehmet Gökoğlu yönetimine ‘şaibeli yönetim’ denilirse ve resmi olarak bunun aksi yazmıyorsa bu bir karalama mıdır yoksa asılsız itham mı? Bu bir üyenin, üyelikten çıkartılmasına sebep midir?

Adana Demirspor veya Adana Demirspor’u anımsatan kısaltmalarla (Burada da her türlü kısaltmanın önünü kesmek için ucu açık bırakılmıştır) sosyal medyada hesap açmak ve paylaşımda bulunmak ( g ) bendinde belirtildiği gibi üyelikten çıkarılmanın bir diğer sebebi olarak görülüyor. Biz yine bu maddenin doğru olmadığını belirtmek isteriz. Adana Demirspor’a gönül vermiş taraftarlar takımlarını nasıl tribünde ve sokakta temsil ediyorsa aynı şekilde sosyal medyayı da temsil etmek için kullanabilirler. Eğer hali hazırda açık bulunan sayfalardan kulübe zarar verdiği tespit edilmiş olan varsa hukuki yollarla sayfaların kapattırılması için kulüp avukatı tarafından hazırlık yapılıp, hukuki süreç başlatılarak sayfalar kapattırılabilir ama üyeliğin silinmesi kesinlikle doğru olmayacaktır.

Bugün grup, dernek, oluşum, tayfa ve bağımsız taraftarların sayfaları mevcuttur. Bu sayfalar organizasyonlar, fikir alışverişleri, değerlendirmeler içinde kullanılmaktadır. Kulübe zarar veren herhangi bir şey yapılmadığı sürece önüne bir engel konulmamalıdır.

( h ) bendine baktığımızda ise ‘var olan ya da yapılması planlanan projelere itibar ve marka değeri kaybına yol açacak her türlü sosyal medya alanında paylaşımlarda bulunmak’ diye bir cümle ile karşılaşıyoruz. Adana Demirspor taraftarları kendince doğru bulmadığı veya ortak fikir alınarak doğru bulunmayan projeleri her türlü eleştirme hakkına sahiptir. Gerçek bir eleştiri projenin geçersizliğini ortaya çıkartabilir, proje planlanırken yok olabilir. Bu haklar taraftarın elinden alınamaz. Üyelikten çıkartmak için bu bir gerekçe olamaz, olmamalıdır.

Vakıf projesi hakkında olumsuz konuşan, olmamasını isteyenler varsa düşüncelerini açıkça ifade edebilmelidir. Saçma bulan saçma olduğunu, doğru bulmayan doğru olmadığını, zarar vereceğini düşünenin söylemesi üyeliğin silinmesi için yeterli değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here